Quantcast
Channel: Математика Архиви - Danybon.com
Viewing all 408 articles
Browse latest View live

Есенен кръг на „Математика без граници” 2018

$
0
0

 

autumn-1649362_640

 

Есенният кръг на шестия международен турнир „Математика без граници” е от 17 до 31 октомври 2018 г. Състезанието е от 1 до 12 клас. Официалният сайт на организаторите е http://mathematicalmail.com.

 

Организаторите публикуваха преди дни задачи за подготовка за 1 клас – вижте ги тук. Първокласниците за първи път ще участват в есенен кръг.


Онлайн магазин за математическите сборници на доц. Ивайло Кортезов

$
0
0

 

kortezov knigi 1-COLLAGE

 

 

Математическите сборници на доц. д-р Ивайло Кортезов вече могат да бъдат поръчвани и закупувани през онлайн магазина „Книги за бъдещи математици“ – https://mathbooks.eu/. Там почитателите на забавните задачки ще намерят всички книги на доц. Кортезов, които са излезли през последните години.

 

За всяка предлагана книга има информация – автор, издателство, тематика, за каква възраст са задачите, цена.

 

Предлагат се и промоционални пакети с отстъпка. Например всички 10 тома от поредицата „Теми от математически лагери“ могат да се вземат в комплет на по-ниска цена. Има и няколко сборника „Умник-математик“ на учители от СМГ.

 

Очаква се скоро на сайта да бъдат предлагани и други качествени  сборници, насочени към подготовката на учениците за математически състезания.

 

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Излязоха 9 и 10 том от математическите сборници на доц. Кортезов

„30 задачи на 30 езика“ – математически сборник от доц. Ивайло Кортезов

„И третокласник може да реши, и професор може да сгреши“ – най-новият математически сборник на доц. Ивайло Кортезов

Есенни математически лагер школи с доц. Ивайло Кортезов (2018)

Доц. Кортезов, Яшу, Иван Симеонов

$
0
0

„Златната тройка“ в извънкласните дейности по математика и информатика за нашето семейство

 

Вики след курса по програмиране

Вики след курса по програмиране

 

Всяко семейство си има планове и мечти за децата си. Нашите са много ясни:

 

– хубава детска градина (в случая ЧДГ „Сияние“ за Ники и ЧДГ „Слънчогледи“ за Вики);

– хубаво основно училище (ЧОУ „Света София“ и за двамата);

– хубава гимназия (към момента Американския колеж в София за Ники)

– хубав университет – сега се целим вече и към хубав университет.

 

За нашето семейство образованието е изключителна ценност – най-важната. Подборът на добри училища е от особено значение – искаме много висока база.

 

Висока база и надграждане

 

Някога в ЧДГ „Сияние“, топ учители с много опит, ни загатнаха вярната формула как да действаме като родители – те поставят високата база на образованието, а ние надграждаме (накъдето искаме или то какво иска или разбира се – ако изобщо искаме). Надграждането не е задължително да е само с допълнителни занимания. Например, ние много държим децата да опознават историята и културата на света и ги водим по музеи и исторически и културни забележителности. Важното е едно: никога съм нямала притеснения, че детето ми има неусвоен материал или нещо не знае. Може да си останем и само с високата база в образованието. Винаги допълнителните им занимания са били за надграждане. И винаги отново подбираме най-най-добрите учители или треньори в различните сфери.

 

Математиката – на особена почит в нашето семейство

 

Математиката е на особена почит в нашето семейство. Не знам как точно се получи, но имаше стиковка в разбиранията ни – и между мен и съпруга ми, и между нас като родители и децата. Като журналист, чийто ресор е бил образование, имах допир до много информация и източници, от които бързо се ориентирах колко е важна математиката, още преди да стане хит сред родителите. Тогава големият ми син беше в детската градина. От друга страна съпругът ми е възпитаник на СМГ и е инженер. Още една причина да уважаваме много математиката. На мен винаги ми е вървяла много, но аз съм завършила Английската гимназия в Русе и по-скоро добавям и други моменти в семейните разбирания за обучението на децата ни. Големият ни син много рано показа математически заложби. Математиката го увличаше изключително много, а математическите състезания бяха негова страст да покаже какво умее. Все още виждам как тези знания, които е натрупал, продължават да му носят ползи. При малкия нещата се получиха също естествено. Обича да разсъждава върху математиката и което е най-ценно за него – вижда голямото й влияние върху програмирането, нещо, което много му допада.

 

Учителите на децата ми по математика и информатика

Всяко семейство си има и мечтани учители, до които децата му иска да се докоснат. Много е важно кой учител се е занимавал с детето ти. Това дава любов към дисциплината, а и насока и знания за цял живот. И тъй като говорим за математика, ще посоча кои са били учителите на децата ми до момента – в училище и в извънкласните форми на обучение (лагер школи, курсове).

 

Математика

За Ники, който е в 12 клас в Американския колеж, ето част от учителите, които са му дали много:

 

– в ЧОУ „Св. София“ до 7 клас – имаха освен редовни часове по математика, но и часове по занимателна и състезателна математика:

г-жа Вълкова (класен ръководител 1-3 клас), г-жа Демебукова (преподавател по математика 4-7 клас), г-жа Златина Митева (преподавател по забавна математика) и др.

 

– в Американския колеж

доц. Ивайло Кортезов, проф. Емил Колев, Надежда Константинова, Иван Динков и др.

 

– извънкласни форми на обучение

доц. Кортезов, Иван Симеонов, Ирина Шаркова и др.

 

За Вики, който е в 5 клас в ЧОУ „Св. София“: 

 

– в ЧОУ „Св. София“ до 7 клас – имат редовни часове и часове по занимателна и състезателна математика:

 

г-жа Белухова (класен ръководител 1-3 клас), г-жа Котиркова (класен ръководител и преподавател по математика в момента), г-жа Златина Митева (занимателна математика)

 

Славата на г-жа Котиркова като прекрасен математик и учител се носи извън училището ни. Чувала съм отлични отзиви много пъти. Задачите, които дава на децата за домашно, са страхотни. Мъжът ми, като бивш СМГ-ец, много обича да ги преглежда, защото са чудесна тренировка за мозъка. Златина Митева е много красива дама, но също и много добра математичка. Класен ръководител е на племенничката ми. Води и занимателната математика в ЧОУ „Св. София“. Ники много обичаше тези часове с нея, а сега и Вики.

 

– извънкласни форми на обучение

доц. Кортезов, Иван Симеонов, Детелина Донева и др.

 

Информатика

 

А сега ще добавя и учителите по информатика.

 

За ЧОУ „Св. София“ – г-жа Маркова (за Ники и Вики), г-н Керков

За Американския колеж – г-жа Елка Кондакова (невероятна е и като човек, и като дама, и като преподавател!), Кирилка Данчева и др.

Извънкласни форми: Явор Никифоров – Яшу (Телерик Академия).

 

На всички тези учители бих искала да благодаря за знанията, които са дали и дават на децата ми!

 

Доц. Кортезов, Яшу, Иван Симеонов 

 

(помествам имената им спрямо възрастта на децата, при която да започнете да следите за инициативи с тях)

 

Училищата на децата ми ни дават много висока база в образованието. Следващата стъпка, към която се стремим, е да имат допир до изключителни преподаватели в сферите, които ги интересуват. Три имена сред допълнителните занимания много ярко отличавам и за нас са задължителни. Това са доц. Ивайло Кортезов, Явор Никифоров – Яшу и Иван Симеонов.

 

Доц. д-р Ивайло Кортезов е любимец на малките математичета, а аз го възприемам и като благородник от друга епоха или поне от други ширини, който запазва спокойствие и вежлив тон във всяка ситуация. Изключително позитивен човек! Винаги е готов да помогне, а математиката я обяснява по толкова достъпен начин, че всеки ще разбере за какво става дума. Големият ми син го обожаваше. Ходеше на всичките му лагер-школи. Виждам колко много му е дало всичко това и все още тези знания му помагат и за справяне със SAT без никаква подготовка и с високи резултати, и за други важни изпити. Сега се радвам, че и малкият ми син започва да се забавлява със задачките на доц. Кортезов. У семейната ни библиотека са всичките му сборници. Те са подходящи за деца от 2 до 12 клас (а и за по-големи). Препоръчвам да следите книгите и инициативите с доц. Кортезов при деца, които са във 2-ри клас. В „Данибон“ има специална рубрика за доц. Кортезов, която се появи преди години по родителска инициатива и доц. Кортезов се съгласи да съдейства с информация.

 

Явор Никифоров – Яшу с курсовете в „Телерик Академия“ има големи заслуги не само да научи децата ми на програмиране, но и да ги запали. И двамата ми сина са негови кадри. Ники ходи на неговите курсове 3 години, а сега и Вики ги посещава след успешно взет изпит миналата година. В 4 клас започна с „Разработка на игри“, сега продължава с два курса, като добави и „Алгоритми“. И Ники, и Вики са верни фенове на Яшу. Яшу е много по-различен от доц. Кортезов, но също така успява да увлече децата. Никога не съм виждала зала, пълна с над 100 деца и само един възрастен – в случая Яшу, в която няма никакво шумене, а хлапетата гледат в захлас учителя си, който е намерил явно най-точния подход към тях. Препоръчвам да се запишете на курсовете при Яшу още в 4 клас, но има изпит, който не е лесен.

 

Иван Симеонов е едно велико име за нашата фамилия. Той е бил учител на съпруга ми в СМГ, на Ники преди време, а сега и на Вики. Специално записахме децата си на курсовете в СМГ в 5 клас при Иван Симеонов, за да имат допир до този велик и мъдър учител. Бях на родителската среща на първия урок. Разбирам защо и съпругът ми, и синовете ни толкова му се възхищат. Иван Симеонов излъчва голяма мъдрост, а в същото време всичко е поднесено по шеговит начин. Вики излиза от курса му усмихнат и почва да търси информация за нещо, което е научил и иска още да прочете. Мъжът ми все още си спомня пък задача, която Иван Симеонов измислил докато пътувал в автобус и гледал малкото прозорче. Препоръчвам да се запишете при Иван Симеонов в 5 клас. Има и курс за 7-класници, но него не сме го посещавали.

 

„Златната тройка“ за нашето семейство 

Доц. Кортезов, Яшу и Иван Симеонов са дали и дават много на децата ми. Това е нашата семейна „златна тройка“ в извънкласните дейности по математика и информатика, на която разчитаме много и до които искаме децата ни да се докоснат, за да получат много знания. С тях се случи магията децата да се запалят, а и химията между учител-ученик. Винаги препоръчвам тези три имена горещо. Разбира се, има и още много невероятни преподаватели. Много пъти съм казвала – късметлии сме, че у нас в математиката и в информатиката има толкова изключителни учители, които искат да се занимават с деца и им дават много. Трябва да се възползваме от тези възможности, тъй като това е истинска съкровищница, от която могат да се черпят знания не само за дадения момент, но те остават и ще са в полза и в бъдеще.

 

А кои са вашите златни учители в математиката и информатиката, на които искате да благодарите?

 

 

 

Впишете под поста във Фейсбук имената на учителите по математика и информатика, които са дали много на децата Ви и на които искате да благодарите, а аз ще вградя след това коментарите с благодарностите ви в тази статия, за да отдадем почит към техните имена, а и да е полезна информацията и за други родители.

 

 

Мария Томова, СМГ

 

 

Госпожа Кремена Савова, ОУ “Йордан Йовков” гр.Варна

 

 

Мария Томова и Надя Кръстева, СМГ

 

 

Г-н Кръстю Петров (Увекинд) и в международна гимназия „В. Златарски“ – г-н Димитър Германов, и извънкласни часове по математика с Иво Кортезов – син:

 

 

Мая Алашка и Иван Симеонов, ПЧМГ

 

 

Г-жа Грета Георгиева, ПМГ Ловеч

 

 

Маргарита Станева, преподавател по математика и баба на успешен наш математик и физик, благодари на г-жа Валентина Милева / ОУ „П.Р.Славейков“ -Варна / и на известния физик г-н Теодосий Теодосиев /Казанлък/:

 

 

Добри Данков
А също така доц. Кортезов и Ирина Шаркова

 

 

Яшу, Иван Симеонов, Евгени Василев, Адриана Панайотова (CoderDojo), Ангел Ангелов, Правда Найденова и Добри Данков

 

Г-жа Надежда Буюклиева, СМГ

Госпожа Ялъмова, господин Кривошиев и господин Чолаков – ЧОУ „Климент Охридски“, София

Г-н Иван Симеонов и г-жа Росица Коева

Г-жа Демебукова от ЧОУ“Св. София“

Г-н Иван Симеонов и г-жа Мая Алашка в ПЧМГ

Доц. Кортезов в ACS

 

Добри Данков, Иван Симеонов и Веселин Златилов – ПЧМГ

Елена Киселова, Иван Симеонов, Ирина Шаркова, Антоанета Стоянова

 

Ели Киселова, Ивайло Кортезов

Галя Пенчева (ПЧМГ), Петър Пламенов Петров (школа Олимпийци, СМГ)

 

Явор Никифоров

 

Мария Томова, Теодосий Теодосиев, Елза Тодорова, Стенли и Яшу

 

Г-н Иван Симеонов, г-жа Петя Тодорова, г-н Явор Никифоров-Яшу, СМГ – София

 

 

Кортезов, Яшу, Симеонов, Галя Пенчева, Мария Томова 

 

 

Г-н Йордан Димов, СУ „Николай Катранов“, гр. Свищов – благодарност от едно от златните ни момичета в математиката, чието име всички бързо запомнихме:

 

 

Мария Томова, СМГ

 

Румяна Караджова, СМГ

 

 

Г-жа Петя Тодорова и г-н Веселин Златилов

 

 

Г-жа Зарева, ОМГ Пловдив

 

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Рубриката за доц. Кортезов

Лекарите, на които искам да благодаря от все сърце

Софийски математически турнир 2018

$
0
0

 

125 su

 

Софийският математически турнир ще се проведе на 11 ноември 2018 г., неделя, от 11 до 12,30 ч., съобщават организаторите от СМБ – Софийска градска секция. Това е 20 издание на надпреварата. Състезанието е за ученици от 1 до 7 клас. Включено е в Календарния план на Съюза на математиците в България. Провежда се ежегодно от 1999 г.

 

Времетраенето на състезанието за учениците от І клас е 40 минути (от 11:00 часа до 11:40 часа), а за учениците от ІІ до VІІ клас е 90 минути (от 11:00 часа до 12:30 часа).

 

Задачи от предишни издания на турнира можете да намерите на сайта на организаторите.

 

Резултатите на участниците се обявяват от училищата-домакини в срок до 16.11.2018 г. Обобщено класиране на участниците, получили над 50% от максималния резултат, се публикува в https://smbsofiagrad.wordpress.com в срок до 3.12.2018 г. Участниците, които не желаят поименно оповестяване на резултата си, трябва да го заявят при записване за състезанието, съобщават организаторите.

 

Таксата за правоучастие от 8 лева.

 

Информация за ученици, в чиито училища няма да се провежда турнира

Желателно е състезанието да се провежда във всяко училище, което има повече от 20 ученици, изявили желание за участие.

Организаторите съветват:

 

Ако желаете да запишете детето си за Софийския математически турнир:

 

1. Проверете дали в училището на детето ви ще се провежда турнира.

2. Ако във вашето училище не се провежда СМТ, може да запишете за участие в състезанието и да внесете таксата правоучастие:

• до 6 ноември 2018 г. (включително) в някое от следните училища:

5 ОУ (район Витоша)
19 СУ (район Красно село)
23 СУ (район Слатина)
33 ОУ (район Люлин)
35 СУ (район Лозенец)
38 ОУ (район Средец)
112 ОУ (район Оборище)
128 СУ (район Младост)
127 СУ (център)

Контакти са предоставени на сайта на организаторите тук.

• само на 6 ноември 2018 г. от 9:30 до 12:30 часа и от 13:30 до 16:30 в І СУ с адрес: ул. «Стара планина», № 11 (вход от ул. «11-ти август» срещу ПГМЕ «Н. Вапцаров»)

3. За резултата от състезанието може да се осведомите в училището, в което се е явило детето.

 

Подробности прочетете тук.

 

Информация за Бургас

 

Състезанието ще се проведе и в Бургас. Заявките за участие и таксата за правоучастие от 8 лева се приемат на 5, 6 и 7 ноември от 8:30 до 12:30 часа и от 13:30 до 18:00 часа в ОУ «Братя Миладинови». Подробности прочетете тук.

 

Контакти с организаторите

 

Официалният сайт на състезанието е smbsofiagrad.wordpress.com. Там ще откриете контакти с организаторите. С въпроси за задачите, класирането, състезанието – моля, обръщайте се към тях.

Как се изграждат трима състезатели по математика в семейство на музикантка и инженер?

$
0
0

Математика и музика, семейството и уютната среда – успешната формула на Мирослава и Иван Тодорови за възпитание на техните трима сина Спасиян, Филип и Лазар

3

 

 

Споделен опит от Мирослава Тодорова, музикант и майка на трима силни състезатели по математика Спасиян, Филип и Лазар Тодорови

 

Бих искала да споделя моя опит в изграждането на трима математици.

 

По професия съм музикант, а мъжът ми е инженер. В семейството ни умело се съчетават творческото начало с точните науки и по-специално музиката с математиката. Ежедневно се свири на пиано, а децата решават задачи, слушайки творби от класиците, романтиците и съвремието.

 

5

 

Семейството и уютната среда играят огромна роля за възпитанието на децата и формирането им като личности. Математиката и развитието на логическото мислене от най-ранна възраст носят много ползи. ”Маат” на древен тракийски език означава „Истина” (Маат-те-маат-ик се превежда като „виждащ истината”). В действителност математиката е наука, която стои в основата на битието. Да проникнеш в нея означава, че си намерил корена на мирозданието, първопричината за всички заобикалящи ни явления в природата. Нейната красота я откриваме навсякъде, затова и първият допир на моите синове с нея бяха още от най-ранна възраст. Когато ходехме на пазар, брояхме плодовете и зеленчуците и пресмятахме кое колко ще ни струва. Аз ги оставях да ми казват с точност крайната сметка и така неусетно се научиха да събират и изваждат. Купувах им много цветни книжки, както и помагала с различни логически задачи. Забавляваха се да попълват, да оцветяват, да откриват разлики.

 

4

 

Вкъщи винаги е имало атмосфера на разбирателство и уважение. Децата от малки се научиха да си помагат, да си разделят храна,  играчки, предмети. Най-големият син е добрият пример за братята си.

 

IMG_Esenen mat turnir 2017

 

Аз положих много усилия за неговия успешен старт като ученик. Така той постави високо летвата за развитие и подражание, която интуитивно последваха и другите двама синове.

 

6 (1)

 

Постепенно децата обикнаха математиката, радваше ги възможността да решават предизвикателни задачи и да откриват „свои” решения. Често се случва по-малките братя да разглеждат учебник или сборник за по-големи. Какво задоволство се вижда в очите им, когато са „хванали” решението на някоя задача. Батко им умее да обяснява и да предава ценния си опит на състезател.

 

8

 

На състезания започнаха да участват от 2 клас. Фокусът им беше да преодоляват интересните задачи, а не да се сравняват със свои другарчета. Всяко състезание ги обогатяваше предимно с това, че им даваше възможност да се запознаят с нови приятелчета, които също обичат математиката.

 

9

 

Според мен тези трайни връзки са много по-ценни от постигането на всяка цена на призово място. Разбира се радостта от спечелването на купи и медали също им действа мотивиращо и ги зарежда с нови сили да преоткриват тайните на математиката.

 

medali

 

В заключение искам да вметна, че ходенето на състезание е свързано с финансиране, особено състезанията в провинцията и чужбина. За семейство като нашето, което е решило, че приоритет му е образованието, почти 50% от доходите ни отиват за това.

 

Lazar AIMO

 

Налага се да изключим семейните почивки, да живеем и пазаруваме скромно, за да заделим средства за обучение и курсове по математика и информатика и на тримата ни синове, но пък силно вярваме, че инвестицията в образованието им си струва от гледна точка на бъдеща реализация и изграждането им като достойни синове на България.

 

Kupi

 

Семейство Тодорови, които съчетават математика и музика в отглеждането на децата си

Спасиян Иванов Тодоров е в 11 клас, ПЧМГ със спечелена пълна стипендия, състезател по математика и информатика, 9-то място в Националната класация на математиците.

Филип Иванов Тодоров е в 9 клас в СМГ, с профил немски език. Освен от математика се интересува и от архитектура, и графичен дизайн.

Лазар Иванов Тодоров е в 6 клас в СМГ, състезател по математика и информатика. Обича да съчинява свои математически задачи. Той е и запален меломан.

 

Иван Тодоров Тодоров - магистър инженер със специалност „Технология на електронното производство“. Има близо 20 години стаж в КИП и А и задвижваща техника. Владее немски език.

Мирослава Генкова Тодорова – магистър композитор и теория на музиката. Завършва с пълно отличие Държавната Музикална академия и със стипендия на фондация „Отворено общество“ за високи образователни резултати. Преподава пиано, солфеж и композиция. Занимава се с аранжиране на творби за различни музикални инструменти, както и с композиране на съвременна и електронна музика.

 

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Мирослава Тодорова – преподавател по пиано и музикално-творчески занимания

 

Мирослава Тодорова е гост блогър в „Данибон“.

 

Майсторски клас „Черноризец Храбър” 2019

$
0
0

 

125 su

 

От 3 до 7 април 2019 г. в Хисаря ще се проведе Майсторският клас „Черноризец Храбър“ 2019.

 

Кой може да участва?

 

Участниците в ХХVІI турнир „Черноризец Храбър“:

от 5. клас, постигнали 85 точки или повече;
от 6. клас, постигнали 95 точки или повече;
от 7. клас, постигнали 100 точки или повече;
от 8. клас, постигнали 100 точки или повече,

могат да кандидатстват за участие в Майсторския клас с научен ръководител доц. Ивайло Кортезов.

 

Местата ще се попълват по реда на подаване на заявката, съобщават организаторите. Тя се подава до 21 декември 2018 г.

Есенен математически турнир 2018

$
0
0

обн. 10.11.2018 – 19 ч.

125 su

 

Нова информация

 

 

Резултатите ще бъдат качени на сайта на организаторите.

 

Oсновна информация

 

Дванадесетият есенен математически турнир „Академик Стефан Додунеков“ се провежда на 10.11.2018 г. (събота) от 9.00 до 13.30 часа в София, в 125 СУ „Боян Пенев“ (5. – 7. клас) и в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (8. – 12. клас).

 

Програмата

Регламент (5-7 клас, 8-12 клас)

 

Официалният сайт на състезанието е https://sites.google.com/site/esenenmt/.

Математически турнир „Иван Салабашев“ 2018

$
0
0

 

125 su sgrada

 

Математическият турнир „Иван Салабашев“ ще се проведе на 1 декември 2018 г. от 10:00 часа, съобщават от РУО София-град, цитирайки официално писмо от Съюза на математиците в България. Това е 27 издание на надпреварата. Организатор на турнира е проф. Емил Колев. Състезанието е за ученици от I до XII клас.

 

Състезателните теми са за 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 клас, обща за 8 и 9 клас и обща за 10, 11 и 12 клас.

 

Задачите от 1 до 10 са с избираем отговор, а от 11 до 15 със свободен отговор. При верен отговор от 1 до 10 задача се дават по 3 точки, а от 11 до 15 задача – по 6 точки. Общата тема за 10, 11 и 12 клас е от 3 задачи. Всяка вярна задача носи по 7 точки.

 

Времето за работа е 60 мин. за учениците от I клас и 120 мин. за учениците от II до XII клас.

 

Общото национално класиране ще се помести на сайта на организаторите, а най-добрите състезатели ще получат грамоти и награди.

 

Награждаване на победителите от "Иван Салабашев" 2012 архив "Данибон"

Награждаване на победителите от „Иван Салабашев“ 2012
архив „Данибон“

 

 

Официалните сайтове на състезанието са: www.math.bas.bg/salabashev/ и https://nsybeva.wixsite.com/salabashev2015/. На втория има контакти с организаторите.

 

Учениците от XII клас, които желаят получените резултати да важат зa конкурсни оценки за прием в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”; Технически университет – Габрово; Русенски университет „Ангел Кънчев, ще има отделна тема с формат 6 въпроса тест и 2 задачи за решаване, като времето за работа ще е 120 минути.

 

Организация

 

РУО София-град помества информация как училищата в столицата могат да станат домакини на състезанието.

 

СМБ – секция Изток публикува съобщение за записване за състезанието.

 

125 su sekcia iztok

 

125 СУ по принцип приема и ученици от други училища, които искат да се явят на състезанието:

 

01.12.2018 г. (събота) от 10:00ч. в 125 СУ „Боян Пенев”
Такса правоучастие: – 10 лева
Записване: до 27.11.2018 г. в стая 402 на 125 СОУ „Боян Пенев“ от 8:00 до 17:00 ч.

 

 

Задачи за подготовка

Задачи 2017

 

Отговори

Решения, 2. клас 
Решения, 3. клас 
Решения, 4. клас 
Решения, 5. клас 
Решения, 6. клас 
Решения,  7. клас 
Решения, 8.-9. клас 
Решения, 10-12. клас 
източник: https://nsybeva.wixsite.com/salabashev2015/blank-c1n8o

2016 г.

 

Тема за 1. клас 

Тема за 2. клас 

Тема за 3. клас 

Тема за 4. клас 

Тема за 5. клас 

Тема за 6. клас 

Тема за 7. клас 

Тема за 8.-9. клас 

Тема за 10-12. клас 

 

Отговори 

Решения, 2. клас 

Решения, 3. клас 

Решения, 4. клас 

Решения, 5. клас 

Решения, 6. клас 

Решения,  7. клас 

Решения, 8.-9. клас 

Решения, 10-12. клас 

 

2015 г. 

 

Задачи Решения и отговори Задачи Решения и отговори
2 клас 2 клас 6 клас 6 клас
3 клас 3 клас 7 клас 7 клас
4 клас 4 клас 8 - 9 клас 8 - 9 клас
5 клас 5 клас 10 - 12 клас 10-12 клас

 

2014 г.

2. КЛАС
3. КЛАС
4. КЛАС
5. КЛАС
6. КЛАС
7. КЛАС
8.-9. КЛАС
10.-12. КЛАС
ОТГОВОРИ

 

2013 г.

2. КЛАС
3. КЛАС
4. КЛАС
5. КЛАС
6. КЛАС
7. КЛАС
8.-9. КЛАС
10.-12. КЛАС

 

2012 г.

2. КЛАС
3. КЛАС
4. КЛАС
5. КЛАС
6. КЛАС
7. КЛАС
8.-9. КЛАС
10.-12. КЛАС

 

2011 г.

2. КЛАС
3. КЛАС
4. КЛАС
5. КЛАС
6. КЛАС
7. КЛАС
8.-9. КЛАС
10.-12. КЛАС

 

(източник)

Задачи от 2002 – 2005 г.

Теми за 2. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

Теми за 3. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

Теми за 4. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

Теми за 5. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

Теми за 6. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

Теми за 7. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

Теми за 8.- 9. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

Теми за 10. – 12. клас

 2002 г.
 2003 г.
 2004 г.
 2005 г.

 

Турнирът е започнал по инициатива на СМБ Стара Загора. Постепенно придобива голяма популярност. Състезанието е сред любимите на малките математици. През 2017 година на него са се явили 8000 състезатели от цялата страна.

 

 

За задачи, резултати, класирания, проблеми, казуси, моля, обръщайте се към организаторите. Контактите им са поместени ТУК.


Коледно математическо състезание (2018)

$
0
0

 

125 su sekcia iztok smb

 

Коледно математическо състезание ще се проведе на 8 декември 2018 г., съобщават организаторите. Надпреварата е за ученици от 1 до 12 клас. Това е едно от най-популярните състезания сред малките състезатели.

 

Регламент

 

Времето за работа за 1 и 2 клас е 90 минути, а от 3 до 12 клас е 120 минути.

Дават се 9 задачи с избираем отговор и 1 задача с подробно решение. Задачите с избираем отговор имат само един правилен отговор от четири възможни ( отбелязани с а), б), в) и г)), като първите три отговора са със конкретни стойности , а четвъртият е „друг отговор”). Друг отговор (отг. г) се приема за верен само при записан верен резултат.

Верните отговори (съответните букви) се ограждат с кръгче.

Задачите от 1 до 3 се оценяват с по 3 точки, от 4 до 6 с по 5 точки, от 7 до 9 с по 7 точки. Задача 10 се решава подробно и се оценява с 15 точки.

Задачите за 7 клас са в модифициран формат на изпита след 7 клас за езиковите паралелки.

Всяка задача от 1 до 16 има само един правилен отговор от четири възможни (отбелязани с а), б), в) и г)). За задачи 17 до 22 трябва да бъдат записани само отговорите, като задачи 21 и 22 са във формат PISA. Задачи 23 и 24 трябва да бъдат подробно решени. Задачите от 1 до 4 се оценяват с по 1 точка, от 5 до 10 с по 2 точки, от 11 до 16 с по 3 точки, от 17 до 20 с по 5 точки, задачи 21 и 22 с по 8 точки и задачи 23 и 24 с по 15 точки. Максималният брой точки е 100. Неправилни решения и задачи без отговор се оценяват с 0 точки. Оценките за 23 и 24 задачи са предварително детайлизирани по етапите на решението. Използва се специална бланка за записване на отговорите.

Задачите за 12 клас са във формат матура по стандарта на МОН.

 

Задачи за подготовка

 

Задачи от предишни издания на състезанието:

 

КМС 2008

КМС 2009

КМС 2010

КМС 2011

КМС 2012

КМС 2013

КМС 2014

 

Задачи и отговори 2015

 

1 клас 7 класрешения,
отговори
2 клас 8 клас
3 клас 9 клас
4 клас 10 клас
5 клас 11 клас
6 клас 12  клас
(източник)

 

2016

Задачи и отговори
1 клас 4 клас 7 клас     бланка 10 клас
2 клас 5 клас 8 клас 11 клас
3 клас 6 клас 9 клас 12 клас
(източник)

Или тук:

Задачи и решения

1 клас
2 клас 
3 клас
 
4 клас

5 клас
6 клас
7 клас отговори
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11-12 клас

източник: https://www.suivanvazov.com/koledno-matematichesko-sastezanie-09-12-2017-g/

 

Организация в София

 

В София домакини на Коледното математическо състезание са три училища:

 

119 СУ, ул. Латинка11,

125 СУ – Младост 1, до бл.43 ,

2 СУ в кв. Бъкстон

 

В столицата учениците от 1 и 2 клас се явяват на състезанието от 8,30 ч. до 10 ч. Състезателите от 3 до 12 клас са от 10,30 ч. до 12 ч.

 

Резултатите в София се обявяват тук: http://problem.iztok-smb.com/test/form.php

 

Класирането и наградените се обявяват в интернет-страница на секция „Изток” – http://iztok-smb.com/ до 12.12.2018 г. Наградите се получават в в ст.402 на 125 СОУ от 08.01 до 30.01.2019 г. Заявките за участие с приложен списък се приемат в канцеларията на 119 СУ, в стая 402 на 125 СУ , и в библиотеката на 2-о СУ до 04 декември 2018 г.

 

Контакти с организаторите в другите градове можете да намерите тук.

 

Организатор на състезанието е секция „Изток” към СМБ и РУО на МОН. За контакти – тел. 0885932393 и 8720008 в 119 СУ и 0988903025 в 125 СУ

 

С въпроси относно състезанието, задачите, резултатите, класирането, награждаването, моля, свързвайте се с организатора на надпреварата: http://iztok-smb.com/.

Общински кръг на олимпиадата по математика (2018/2019)

$
0
0

 

125 su dvor

 

Общинският кръг на олимпиадата по математика ще се проведе в столицата на 15 декември 2018 г., събота, от 9 часа, съобщават от РУО София-град. Олимпиадата е за ученици от 4 до 12 клас. Продължителността е 4 астрономически часа.

 

Регламент на олимпиадата по математика 4-7 клас (2018/2019)

Регламент на олимпиадата по математика 8-12 клас (2018/2019)

 

Общинският кръг на олимпиадата по математика се организира и провежда от всяко училище. До този кръг се допускат всички желаещи ученици, напомнят образователните експерти. Те допълват:

 

Учениците, желаещи да участват в общинския кръг на олимпиадата по математика, заемат местата си в 08:30 ч. на 15.12.2018 г.

Всяка писмена работа се проверява и оценява независимо един от друг от двама проверители.

 

Подробности за общинския кръг на олимпиадата в София можете да прочетете тук.

 

Кога са следващите кръгове на олимпиадата по математика?

 

2 февруари 2019 г. – областен кръг

12-15 април 2019 – национален кръг (домакин: София-град)

 

На danybon.pr@gmail.com можете да ми изпращате линкове с информация за олимпиадата в другите градове, а също така и линкове с резултати, ако бъдат публикувани.

 

С въпроси относно олимпиадата, задачите, резултатите, класиранията, моля, обръщайте се към съответното училище домакин или регионално управление на образованието. За София контакти можете да откриете в съобщението за олимпиадата.  

 

Още важни документи:

Заповед за организирането и провеждането на ученически олимпиади и национални състезания през учебната 2018/2019 година

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Кога са ученическите олимпиади през учебната 2018/2019 година?

Кога са националните състезания през учебната 2018/2019 година?

„И четвъртокласник може да реши, и професор може да сгреши“

$
0
0

 

4klasnik18

 

 

На 21 декември излиза от печат сборникът „И четвъртокласник може да реши, и професор може да сгреши“ на доц. д-р Ивайло Кортезов.

 

Ето какво разказва доц. Кортезов за появата на новия сборник:

 

След излизането на сборниците „И 2-класник може да реши, и професор може да сгреши” и съответния за трети клас получих множество заявки за подобен и за четвърти, включително и такива от учители на групи в тези класове от няколко града. Много от състезанията за тази възраст включват задачи с кратки решения, които обаче при неподходящ подход биха отнели прекалено много време, ако не и завинаги. Както при трети клас, и тук структурата е по раздели.

Въпреки че формално не се изискват знания извън четвърти клас, някои от темите могат да изглеждат трудни. Причината да бъдат включени са основно типовете задачи, появяващи в групата „Middle Primary” (3-4 клас) в немалък брой азиатски състезания.

 

Сборникът съдържа над 620 задачи; решенията им са в края му. Засега може да се поръчва на kortezov@gmail.com, а съвсем скоро – и на mathbooks.eu.

 

Областен кръг на олимпиадата по математика (2019)

$
0
0

 обн. 9.1.2019

smg sgrada may 2018 oblaci

 

Областният кръг на олимпиадата по математика ще се проведе на 02 февруари 2019 г. от 09.00 ч. (събота), напомнят от РУО София-град.

 

Времето за провеждане на областния кръг е:

 

за учениците от IVдо VІІ клас – 4 часа;

за учениците от VІІІ до ХІІ клас – 4 ч. и 30 мин.

 

Областният кръг на олимпиадата по математика е анонимен за учениците от VІІ до ХІІ клас.

 

В столицата домакини ще бъдат следните училища:

 

Обновена информация от 9 януари 2019 г.

 

Във връзка с оптимизиране на разпределението на училищата-домакини за областния кръг на олимпиадата по математика, Ви уведомявам, че учениците от IV, V, VІ и VІІ клас от училищата в район Младост следва да се явят на олимпиадата по математика в 125.СУ, ж.к. „Младост 1″, ул. Никола Генадиев“ №1.

 

Информация от 8 януари 2019 г.

 

За учениците от IV, V, VІ и VІІ клас от училищата в райони Витоша и Красно село в 19. СУ „Елин Пелин“, р-н Красно село, ул. Яков Крайков № 16

За учениците IV, V, VІ и VІІ клас от училищата в райони Банкя, Връбница, Илинден, Красна поляна, Люлин, Младост, Нови Искър, Овча купел и Надежда в 56. СУ „Проф. Константин Иречек“, р-н Люлин, ул. „Търново“ № 37.

За учениците IV, V, VІ и VІІ клас от училищата в райони Студентски, Изгрев, Искър, Подуяне, Слатина и Панчарево в 55. СУ „Петко Каравелов“, р-н Студентски, кв. „Дървеница“, ул. „Дъбница“ №3.

За учениците IV, V, VІ и VІІ клас от училищата в райони Триадица, Средец, Възраждане и Сердика в 22 СЕУ „Г. С. Раковски“, р-н Триадица, бул. „Витоша“ №134.

За учениците IV, V, VІ и VІІ клас от училищата в райони Лозенец и Оборище в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, р-н Лозенец, ул. Бигла 56.

За учениците от VІІІ, ІХ, Х, ХІ и ХІІ клас от училищата във всички райони в СМГ „Паисий Хилендарски, р-н. Оборище“, ул. „Искър“№ 62.

РУО София-град допълва:

 

На 02 февруари 2019 г., всички ученици, класирани за областния кръг на олимпиадата по математика следва да се явят в посоченото училище домакин не по-късно от 8:30 часа, като ще бъдат допускани в сградата срещу документ за самоличност-лична карта или ученическа книжка.

 

Подробности за втория кръг на олимпиадата в София можете да прочетете тук.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Общински кръг на олимпиадата по математика (2018/2019)

Къде можете да се явите на зимния кръг на „Математика без граници“ 2019

$
0
0

 

math bez granici logo

 

 

От 26 януари 2019 г. предстои провеждането на зимния кръг на турнира „Математика без граници“, съобщават организаторите. Поместен е списък на местата, където учениците могат да подадат заявки за участие в състезанието, ако в училището им НЕ се провежда.

 

Бургас – Образователен център , pitagor1234@abv.bg
Варна: ЦИО Вектор, deni.dim@abv.bg, бул. „Христо Ботев“ № 3А
Варна: Материка, office@materika.net
Варна: учебен център „Ребус“- гр.Варна,бул.“Сливница“55, rebusvarna@abv.bg
Димитровград – СМБ, smb.dimitrovgrad@gmail.com
Перник: e.igova@dir.bg
Пловдив: Образователен център „Авигея“, ул. Сан Стефано 57, centar.avigea@abv.bg ,
Пловдив: matematika_plovdiv@abv.bg, ул.Петко Д.Петков 39, Математическа занималня
София: кв. Младост, Образователен център Да Винчи, /http://davincikids.eu/category/m-b-g /
София: кв. Стрелбище, ул. Нишава, Образователен център, miramail@mail.bg
Стара Загора: с. Оряховица, фондация „Миню Балкански“, competitions@abv.bg

 

По-подробна информация можете да намерите на Фейсбук страницата на организатора.

 

Повод за публикацията стана писмо до „Данибон“ на Мирослава Тодоровa, в което тя обръща внимание, че има промени в столицата и че нейният образователен център е вече един от партньорите за София на организатора на състезанието, където могат да се явят учениците, в чийто училища няма да се провежда този кръг.

Московска олимпиада за 5 клас (2019)

$
0
0

 

moscow-3530961_640

 

На 27.01.2019 г., неделя, от 8.30 до 10.40 часа ще се проведе първият кръг от XIII Московска олимпиада за 5. клас, съобщават организаторите от Детската академия на науките, изкуствата и спорта.

 

Условията и решенията на задачите са на български език.

 

Първият (писмен) кръг се състои от две части:
1/. част А – под формата на тест, в който учениците вписват само намерения от тях отговор на задачата;
2/. част Б – с подробно разписване на задачите.

 

За участие в първия кръг е необходима предварителна регистрация. Подробности за състезанието можете да откриете тук.

 

Успешно представилите се ученици ще получат индивидуални покани за участие във втория (устен) кръг на Олимпиадата, който ще се състои на 17 март 2019 г. в Москва.

 

За „Данибон“ директорът на Детската академия д-р Ирина Шопова съобщи, че Московската олимпиада за малки ученици от 1 до 4 клас ще бъде на 10 февруари 2019 г.

Международна Жаутиковска олимпиада по физика, математика и информатика (2019)

$
0
0

Много медали за България от престижната Жаутиковска олимпиада

almati

 

Българските отбори се представиха отлично на Международната Жаутиковска олимпиада по физика, математика и информатика, която се проведе на 9-15 януари 2019 г. в Алмати. Това е 15 издание на надпреварата.

 

В математиката нашите състезатели завоюваха 9 медала. Резултатите можете да видите тук, а задачите – тук. С най-висок резултат сред всички участник е 11-класник от СМГ, който има 30 т.

 

Българските състезатели са с медали и в другите дисциплини в състезанието – физика и информатика. По физика имаме 7 медала, а по информатика – 5.

 


Зимен математически турнир „Атанас Радев“ (2019)

$
0
0

 

източник: http://pmg-sliven.com

източник: http://pmg-sliven.com

 

Зимният математически турнир „Атанас Радев“ ще се проведе от 18 януари 2019 г. до 20 януари 2019 г. в Ямбол. Организатор е РУО – Сливен. Турнирът е за силни състезатели по математика от 8 до 12 клас.

 

Регламент

 

Математичката Асел Исмолдаева разработи приложение за подготовка за матурата по БЕЛ

$
0
0

Асел Исмолдаева е вече студентка в MIT

assel app

Силната ни състезателка по математика Асел Исмолдаева разработи приложение за подготовка за матурата по български език и литература в 12 клас. To помага с разпознаването на цитати от творбите, включени в матурата. Подходящо е за 11-класници и 12-класници, тъй като има опция за избор на отделни автори.

 

„Надявам се да е от полза!“, споделя в писмо до „Данибон“ Асел.

 

Линк към приложението: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.matura.assel.matura6

 

Има „златни деца“, които дълги години оставят следа. Една от най-успешните математички у нас е Асел Исмолдаева, чийто успехи в математиката наблюдавах с интерес години наред. Още по-приятно се чувствам, когато науча как са се развили тези силни състезатели. Получих писмо от Асел, в което тя сподели за своята нова разработка. А ето и голямата новина, която много ме зарадва – вече е пърокурсничка в най-престижния технически университет в света – Масачузетския технологичен институт (MIT).

Национално състезание по математика за ученици от профилирани гимназии и паралелки на средни училища с чуждоезиков профил 2019

$
0
0

 

math lovech 0

 

На 15, 16 и 17 март 2019 г. в Ловеч ще се проведе Националното състезание по математика за ученици от профилирани гимназии и паралелки на средни училища с чуждоезиков профил. Домакин е ПЕГ „Екзарх Йосиф I” – Ловеч.

 

Състезанието е индивидуално и в него могат да участват ученици от VIII до XII клас. Национално жури подготвя състезателните теми и организира проверката и оценката на писмените работи.

 

Регламент на Националното състезание по математика за ученици от профилирани гимназии и паралелки на средни училища с чуждоезиков профил

 

 

Примена програма

 

 

За учениците от XII клас състезанието е анонимно. Резултатите на първенците от XII клас могат да се признават за оценки по математика на конкурсните изпити по решение на висшите учебни заведения, информират от РУО-София.

 

 

Състезанието е включено в Програмата с мерки за закрила на деца с изявени дарби по чл.11, ал.1 на Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби, според която учениците, класирани на І, ІІ и ІІІ място могат да ползват право на едногодишна стипендия.

 

Подробности за състезанието и документи за записване можете да намерите тук.

Пролетни математически състезания (2019)

$
0
0

От 29 до 31 март 2019 г. в Шумен и Варна

 

mg varna pms

 

Пролетните математически състезания ще се проведат от 29 до 31 март 2019 г. Те са две. Едното е за ученици от 4 до 7 клас, а другото – от 8 до 12 клас. По-малките ученици ще се състезават в Шумен, а по-големите – във Варна.

 

РУО София-град публикува информация за провеждането на Пролетните математически състезания в две съобщения – за ученици от 4 до 7 клас и за ученици от 8 до 12 клас.

 

Пролетни математически състезания за ученици от IV до VII клас

 

От 29.03.2019 г. до 31.03.2019 г. в гр. Шумен ще се проведат Пролетните математически състезания за ученици от V до VII клас.

Организатори на състезанието са Министерството на образованието и науката и Регионалното управление на образованието – Шумен.

Домакини на Пролетните математически състезания за ученици от V до VII клас са РУО – Шумен и ППМГ „Нанчо Попович“ – гр. Шумен.

За място на провеждане е определена ППМГ „Нанчо Попович“ – гр. Шумен.

 

И още:

 

Предварителната регистрацията на участниците се осъществява до 06.03.2019 г., чрез попълване на електронен формуляр на адрес: https://goo.gl/forms/mJidjfqzvx29YWcA3

За участието на ученик под 16 години в Пролетните математически състезания всеки родител/настойник/попечител, носещ родителска отговорност, подава декларация за съгласие за публикуване.

Сканираните декларации на учениците да се изпратят до 06.03.2019 г. на e-mail: pms_shumen@abv.bg.

Регистрацията се приема за действителна, ако е постъпила в срок.

Допускането на учениците до участие в състезанието ще се осъществява само срещу представяне на ученическа книжка или ученическа карта.

Електронната форма за регистрация, програмата и още актуална информация за състезанието може да намерите на сайта на ППМГ „Нанчо Попович“, гр. Шумен – www.pmg.icon.bg.

Ръководителите на отборите сами правят резервация в хотел, който са избрали.

Финансовите средства, необходими за участие в състезанието, са за сметка на заявителите.

 

Още информация и контакти можете да намерите тук.

 

Пролетни математически състезания за ученици от VIII до XII клас

 

От 29.03.2019 г. до 31.03.2019 г. във Варна ще се проведат Пролетни математически състезания за ученици от VIII до XII клас. Организатори на състезанието са МОН, РУО-Варна и СМБ – Секция Варна.

Домакини на състезанието са Регионално управление на образованието-Варна и Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ – гр. Варна.

За място на провеждане е определена МГ „Д-р Петър Берон“ – гр. Варна.

 

И още:

 

В срок до 08.03.2019 г. Ръководителите на отбори, които желаят да участват в състезанието следва да изпратят на e-mail: pms_varna2019@abv.bg:

Файл на Excel с попълнените по изискването таблици (по приложения образец).

Сканираната поименна заявка за участие (по приложения образец).

Сканираните декларации за съгласие за публично оповестяване на резултатите (по образец).

Сканиран списък на учениците, подали декларация (по образец) за съгласие за публично оповестяване на резултатите (списъкът трябва да е с подпис и печат на директора).

Сканиран списък на учениците, които не желаят техните резултати да бъдат обявявани публично (списъкът трябва да е с подпис и печат на директора).

За участието си в Пролетни математически състезания всеки ученик, в случай че има навършени 16 години, или съответно родителят /настойникът/ попечителят, носещ родителска отговорност за ученика, подава декларация по образец за съгласие за публично оповестяване на резултатите.

Резервациите и договарянето за настаняването в хотелите се осъществяват от ръководителите. Финансовите средства, необходими за участие в състезанието, са за сметка на заявителите (училища, общини, РУО, спонсори и др.).

След 08.03.2019 г. заявки не се приемат.

 

Още информация – тук.

Пролетни математически лагери с доц. Ивайло Кортезов (2019)

$
0
0

 

Доц. д-р Ивайло Кортезов, снимка: "Академия 21 век"

Доц. д-р Ивайло Кортезов, снимка: „Академия 21 век“

 

През тази пролет доц. Ивайло Кортезов ще присъства на няколко математически лагера и семинара.

 

На кои лагери ще присъства доц. Кортезов?

 

31 март – 4 април 2019 – Несебър (със Снежана Минева, школа Ребус, Варна, отворено е за записване)

 

3 април – 7 април 2019 – Банкя (лагер с победителите от математическия турнир „Черноризец Храбър“)

Доц. Кортезов ще присъства след 4 април

 

1 април – 5 април 2019 – Равда – доц. Кортезов ще изнесе лекции и на лагера на Академия 21 век

 

21 май – 25 май 2019 - Паралия Катерини в Гърция – Пролетен математически семинар с участието на доц. Кортезов, организиран от „Майорка-КН“

 

Помествам информацията за математическите лагери с доц. Кортезов, тъй като знам, че за много семейства е важна. Първоначално я събирах за мен покрай големия ми син и я споделях и с други, а след това родители започнаха да питат и така се появи тази традиционна публикация.

Viewing all 408 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>